Lze stavět v pěším OB free-order?

Jako předposlední závod oblastního žebříčku Ještědské oblasti se konal dne 22.10.2006 v Liberci zajímavý závod Konrádova žízeň.  Zajímavé na něm bylo především to, že obsahoval část trati formou free order.

Oficiálně se jednalo o jednorázový denní závod jednotlivců na klasické trati kombinovaný (do závodu s pevným pořadím kontrol jsou vloženy úseky s volným pořadím kontrol) počítaný do rankingu. Všechny kategorie kromě H10L a D10L měly několik kontrol klasický závod s pevným pořadím kontrol, následně free order pasáž a závěr zakončený opět pevným pořadím kontrol. V H21L bylo prvních 13 kontrol klasická trať, pak 10 kontrol s volným pořadím průchodu a od 24. do 30. kontroly opět klasická trať. Určitě se jedná o zajímavý nápad, který by stálo za to vyzkoušet i v Praze a středních Čechách a je dobře, že rankingová komise tyto závody umožňuje.

Závod proběhl na extrémně kopcovité mapičce Nové peklíčko v měřítku 1:10 000 (osobně jsem tam lezl druhou polovinu tratě po 4 a v poslední kilometr se mi pletly nohy), prostor byl tak malý, že H21L (na necelých 9km) a ještě 2 další kategorie měly v před free order vložkou výměnu mapy. Závěr trati byl vylepšen pasáží v areálu pivovaru Konrád, kde jsme dokonce probíhali otevřenou halou s uskladněnými basami piva – zde se jednalo v podstatě o sprintovou vložku, byť na mapě 1:10 000, ale s tím, že člověk se musel po fyzicky velmi náročné části v lese v závěru přepnout na sprintové čtení mapy a sposuta lidí udělala chyby v průbězích mezi budovami a ploty.

Na závěr bych rád přidal pár osobních poznámek k free orderu jako disciplíně pěšího OB. Free order patří při MTBO k mému nejoblíbenějšímu druhu závodu, protože klade extrémní požadavky na volbu postupu a celkové strategie (vždycky to chce aspoň 5 minut plánovat, než člověk vyrazí z mapového startu a většinou se těch 5 minut dobře zaplatí na časové úspoře při špatné volbě postupu). Je to zároveň dle mého názoru mnohem těžší než bežný scoreluf, protože kontroly musíme navštívit všechny a nelze nějakou kvůli časovému limitu záměrně vynechat. Chybně zvolené pořadí kontrol při free orderu je věc, která se nedá prakticky napravit a člověk se proklíná přinejmenším až do cíle. Tím, že při pěším OB není člověk limitován rychlostí cest a může běžet kudykoliv, dochází oproti MTBO k potlačení vlivu volby postupu a celkové strategie na hlídání si faktoru absolutní délky a absolutního převýšení postupu možná s přihlédnutím snadnosti dohledávky, ačkoliv v případě náročného terénu (přechod údolí, kopce – terén jako Ruský hřbitov 1:15 000 v Rejvízu apod) a větší vzdálenosti kontrol od sebe by možná free order v pěším OB učinil taky zajímavou alternativou ke klasické trati. Na Novém peklíčku navzdory fyzicky náročnému terénu jsem našel pouze dvě vhodné varianty průchodu free order pasáží: jedním směrem a v protisměru, což v MTBO odpovídá mizerně postavenému závodu s volným pořadím kontrol.

Nicméně myšlenka volného pořadí kontrol v pěším OB mi přijde zajímavá a rozhodně byla Konrádova žízeň mnohem zajímavější než obdobné „klasické tratě“ stavěné na 30 kontrol, což je nešvar daný sportidentem a maličkými mapičkami. Bylo by zajímavé mít možnost si občas zaběhnout podobný závod v Pražské a středočeské oblasti.

Přikládám odkaz na ukázkovou free order trať ze stránek pořadatelů, ale musím konstatovat, že trať dnešního závodu byla výrazně lepší. Dávám to jako námět k zamyšlení.